Do situace, kdy nedojde k proplacení faktur a je nutné přistoupit k vymáhání pohledávky, se dostane většina podnikatelů. Nejedná se o příjemnou záležitost a vymáhání pohledávek může způsobit řadu komplikací a stresu. Jak si s takovou situací správně poradit?
V první řadě je nutno dbát na prevenci a řádnou dokumentaci spolupráce. Lze určitě doporučit sjednávat smlouvy v písemné podobě, detailně si domluvit způsob spolupráce a platební podmínky a nechávat si písemně potvrdit splnění smlouvy – například předání díla, dodání zboží apod. Dokazování nároku na vyplacení pohledávky je v tomto případě podstatně jednodušší.
Pokud již dojde k nezaplacení faktury, je namístě vyzvat dlužníka k splnění dluhu, a to tzv. předžalobní výzvou. Mnozí dlužníci zaplatí fakturu již na základě takové výzvy a pohledávka je tak úspěšně vymožena mimosoudně.
Co by měla obsahovat předžalobní výzva?
Správně napsaná předžalobní výzva obsahuje popis skutkového stavu, a tedy všech úkonů, na základě kterých pohledávka vznikla a faktura byla vystavena. Následně je nutno specifikovat dluh a jeho výši a stanovit lhůtu, ve které má být dlužná částka uhrazena. Nezapomeňte na uvedení platebních údajů. Závěrem by mělo být uvedeno, že předžalobní výzva je výzvou ve smyslu ust. § 142a zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, a že se tedy jedná o výzvu před podáním žaloby. Dlužníka je vhodné i upozornit na to, že pokud nebude částka uhrazena mimosoudně, můžete přistoupit k podání žaloby k soudu a domáhat se přiznání úroků z prodlení a nákladů spojených s vymáháním pohledávky.
Co když dlužník nezaplatí ani na základě předžalobní výzvy?
V takovém případě nezbývá než se s nárokem obrátit na soud a vymáhat pohledávku v soudním řízení. Před podáním žaloby je nutno zkontrolovat, zda dlužník není v úpadku či nemá exekuce, což může ztížit reálnou vymahatelnost pohledávky či znemožnit podání žaloby. Pokud je dlužník majetný, je vhodné žalobu podat. Následně o žalobě a pohledávce rozhoduje soud v rámci občanského soudního řízení. V případě vyhovění žalobě vydá soud příznivé rozhodnutí.
Mám pravomocný rozsudek a dlužník pořád neplatí, co s tím?
I pokud již soud o žalobě rozhodl a uložil dlužníkovi povinnost zaplatit Vám pohledávku, může nastat situace, že dlužník dluh pořád neuhradí. Pohledávku pak lze vymáhat v rámci exekuce či soudního výkonu rozhodnutí. Exekuční návrh či návrh na soudní výkon rozhodnutí je možné podat v případě existence pravomocného soudního rozhodnutí a k návrhu je toto rozhodnutí nutno připojit.
Potřebujete pomoct s vymáháním pohledávky?
V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat.
Zajímají vás poskytované právní služby?
Máte dotazy k poskytování právních služeb nebo hledáte právní pomoc?
Vyplňte všechny údaje a uveďte s čím vám můžu pomoct. Můžete mě kontaktovat i na tel. čísle +420 735 078 227
Potřebujete právní radu?
Naplánujme si schůzku.
Stačí když vyplníte kontaktní formulář. Vyplňte všechny údaje a jednoduše popište váš problém.
Advokátka
Zavolejte mi na