Paušální daň mohou využít všechny OSVČ, přičemž se týká těch OSVČ, které mají příjmy do 2 milionů korun a nejsou plátci DPH. Proti OSVČ současně nemůže být zahájeno insolvenční řízení a nesmí být ani společníkem veřejné obchodní společnosti, komplementářem komanditní společnosti či vykonávat činnost, ze které plynou příjmy ze závislé činnosti.
Paušální daň se bude v roku platit stejně jako v roku 2023 ve 3 pásmech, a to na základě předchozích příjmů a výdajového paušálu, do kterého OSVČ spadá. V roce 2024 se prvním pásmu se bude platit 7 498 Kč, v druhém pásmu 16 745 Kč a v třetím 27 139 Kč. Pásmo si nelze vybrat.
První pásmo
První pásmo se týká OSVČ s příjmy do 1 milionu Kč. U těchto podnikatelů je nezáleží na tom, z jaké samostatné činnosti jejich příjmy plynou. Dále se do prvního pásma může přihlásit poplatník s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 1,5 milionu Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů.
První pásmo je také pro poplatníky s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 2 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % z příjmů.
Pro rok 2024 činí paušální částka v prvním pásmu 7 498 Kč měsíčně.
Druhé pásmo
Do druhého pásma se může přihlásit poplatník, jehož příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly v předcházejícím zdaňovacím období 1,5 milionu Kč, a to bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti pocházejí. Druhé pásmo mohou využít také poplatníci s příjmy do 2 milionu Kč, pokud měli 75 % příjmů, ke kterým lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % příjmů.
Pro rok 2024 činí paušální částka ve druhém pásmu 16 745 Kč měsíčně.
Třetí pásmo
Do třetího pásma potom mohou vstoupit všichni poplatníci, kteří splní podmínky vstupu do paušálního režimu a jejichž příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly 2 mil. Kč.
Pro rok 2023 činí paušální částka ve třetím pásmu 27 139 Kč měsíčně.
Jak se přihlásit k paušální dani
OSVČ, které chtějí do paušálního režimu nově vstoupit od roku 2024, musí finančnímu úřadu podat oznámení o vstupu do paušálního režimu. Zdravotní pojišťovnu nebo ČSSZ není nutno kontaktovat zvlášť. OSVČ se pak stává při splnění zákonem stanovených podmínek poplatníkem v paušálním režimu k 1. lednu daného roku. OSVČ, která teprve zahajuje samostatnou činnost, se stává poplatníkem v paušálním režimu k počátku kalendářního měsíce, ve kterém takovou činnost zahajuje.
Oznámení o vstupu do paušálního režimu je nutno podat do 10. ledna 2024. V oznámení je nutno uvést, v jakém pásmu se OSVČ bude nacházet, přičemž OSVČ musí zůstat po celé zdaňovací období v jednom pásmu. Změna zvoleného pásma bude možná pouze od začátku dalšího zdaňovacího období
Oznámení o vstupu do paušálního režimu lze podat jen na tiskopisu vydaném ministerstvem financí; na tiskovém výstupu z počítačové tiskárny, který má údaje, obsah a uspořádání údajů shodné s tiskopisem ministerstva financí; nebo datovou zprávou s využitím dálkového přístupu ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně učiněnou elektronicky způsoby podle daňového řádu.
Paušální daň je splatná do 20. kalendářního dne měsíce.
Potřebujete poradit?
V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat.
Zajímají vás poskytované právní služby?
Máte dotazy k poskytování právních služeb nebo hledáte právní pomoc?
Vyplňte všechny údaje a uveďte s čím vám můžu pomoct. Můžete mě kontaktovat i na tel. čísle +420 735 078 227
Potřebujete právní radu?
Naplánujme si schůzku.
Stačí když vyplníte kontaktní formulář. Vyplňte všechny údaje a jednoduše popište váš problém.
Advokátka
Zavolejte mi na