Insolvence je neschopnost dlužníka splácet své závazky a obecně znamená platební neschopnost dlužníka. Dlužníkem může být jak soukromá osoba, tak podnikatel nebo firma. Jako insolvence se zkráceně označuje také insolvenční řízení – tedy proces, v rámci kterého je tato situace řešena a v rámci něhož může být dlužník částečně nebo zcela zbaven dluhů. Jedná se o zákonem stanovený postup, který vede k osvobození dlužníka od povinnosti platit své dluhy.
Způsoby řešení insolvence
Nejčastější možností řešení insolvence je tzv. oddlužení, které může využít fyzická i právnická osoba, která není podnikatelem a nemá dluhy z podnikání. Kromě oddlužení je možné insolvenci řešit konkursem nebo reorganizací. Který z těchto 3 způsobů bude aplikován, záleží na rozhodnutí soudu, přičemž cílem vždy je, aby co největší část pohledávek věřitelů byla uspokojena, a zároveň pomoci dlužníkům vypořádat se s dluhy.
Jak probíhá a funguje insolvence?
Při insolvenci dochází ke sjednocení všech závazků do jednoho společného, který poté dlužník splácí jednou splátkou. Cílem je pak pomoci dlužníkům vypořádat se s dluhy, a zároveň zajistit, aby alespoň část pohledávek věřitelů byla uspokojena. Pokud je oddlužení úspěšné jsou dlužníkovi na konci insolvenčního řízení, až na určité výjimky, odpuštěny všechny zbývající dluhy.
Jaké jsou podmínky insolvence?
První nezbytnou podmínkou pro možnost využití insolvence je úpadek nebo hrozící úpadek dlužníka. Do úpadku se dlužník dostane tehdy, pokud není schopen splácet své závazky, současně dluží alespoň 2 různým věřitelům a tyto dluhy jsou po splatnosti více než 30 dní. U hrozícího úpadku tato kritéria ještě nejsou splněna, ale dá se předpokládat, že k úpadku dojde a dlužník nebude schopen řádně a včas plnit své povinnosti. Pro úpadek se používá také pojem bankrot.
Kdo může podat insolvenční návrh?
Insolvenční řízení se zahajuje na návrh. Insolvenční návrh může podat věřitel anebo dlužník. Pokud chce dlužník požádat o oddlužení, musí podat příslušnému soudu návrh na povolení oddlužení současně s insolvenčním návrhem. Insolvenční návrh se podává k insolvenčnímu soudu, konkrétně krajskému, v jehož obvodu má dlužník bydliště nebo sídlo.
Kromě pevně předepsané formy má návrh na povolení oddlužení ještě jedno omezení: dlužník si ho nesmí sepsat a podat sám, musí k tomu využít advokáta, notáře, soudního exekutora, insolvenčního správce nebo jiné akreditované osoby. Sám si návrh smí dlužník sepsat pouze tehdy, kdy má magisterské právnické nebo ekonomické vzdělání či zkoušku insolvenčního správce.
Insolvenční správce
Na začátku insolvenčního řízení ustanoví insolvenčního správce do funkce v konkrétním řízení insolvenční soud. V průběhu řízení však může dojít ke změně insolvenčního správce v případě, že se tak rozhodnou věřitelé. Pokud je způsobem řešení úpadku oddlužení musí pro odvolání správce a ustanovení nového hlasovat nadpoloviční většina všech věřitelů, přičemž tito věřitelé musí mít zároveň nadpoloviční většinu přihlášených pohledávek.
Úkolem insolvenčního správce je nakládání s majetkovou podstatou dlužníka a její zpeněžování, řešení incidenčních a dalších sporů. Cílem činností insolvenčního správce je dosáhnout poměrného, rychlého, hospodárného a co nejvyššího uspokojení věřitelů.
Insolvenční správce je povinen při výkonu funkce postupovat svědomitě a s odbornou péčí a je povinen vyvinout veškeré úsilí, které lze po něm spravedlivě požadovat, aby věřitelé byli uspokojeni v co nejvyšší míře. Společnému zájmu věřitelů je povinen dát při výkonu funkce přednost před zájmy vlastními i před zájmy jiných osob.
Zahájení a průběh insolvenčního řízení
Insolvenční řízení je zahájeno dnem, kdy je insolvenční návrh doručen insolvenčnímu soudu. Zahájení insolvenčního řízení se oznamuje vyhláškou, kterou soud v případě dlužnického insolvenčního návrhu spojené s návrhem na povolení oddlužení musí v insolvenčním rejstříku zveřejnit do 3 pracovních dnů ode dne dojití soudu. Od tohoto okamžiku jsou pozastaveny všechny exekuce dlužníka. Nové exekuce sice lze zahájit, ale už ne provést. Věřitelé mohou vůči dlužníkovi uplatnit své pohledávky pouze přihláškou do insolvenčního řízení.
V insolvenci je dlužníkovi zakázáno jakkoliv nakládat s majetkem, který náleží do majetkové podstaty a zároveň má k němu dispoziční oprávnění insolvenční správce. Prodej majetku či nemovitosti jinak přes insolvenčního správce tak dlužníku není umožněn.
Jak přihlásit pohledávku do insolvence?
Přihláška pohledávky se podává na formuláři, který má své zákonem stanovené náležitosti. Přihlášku je nutno podat k insolvenčnímu soudu, který vede dané insolvenční řízení dlužníka. Přihlášku lze podat od zahájení insolvenčního řízení až do uplynutí lhůty stanovené v rozhodnutí o úpadku. Tato lhůta obvykle činí 2 měsíce od rozhodnutí o úpadku. Přihláška pohledávky se podává písemně a musí kromě obecných náležitostí podání obsahovat i důvod vzniku a výši přihlašované pohledávky. Přihlášku pohledávky lze podat osobně na soudu, poštou či elektronicky. Pohledávku je v přihlášce nutné vždy vyčíslit v penězích. Je-li pohledávka v cizí měně, musí být vždy přepočítána na českou měnu. Ke každé přihlášce pohledávky je nutno přiložit i přílohy. Jedná se o nejrůznější listinné důkazy, které prokazují existenci pohledávky a její výši.
Ukončení insolvenčního řízení.
Insolvence je standardně ukončena po 5 letech, během nichž dlužník podniká maximální možné kroky k plnému uspokojení pohledávek věřitelů. Možné je však i ukončení insolvence po 3 letech, během nichž se uhradí minimálně 60 % pohledávek nezajištěných věřitelů. Po splnění oddlužení a ukončení insolvence soudem se některé věci vyřeší automaticky, zatímco jiné závisí na aktivitě dlužníka.
Vymáhání pohledávek po insolvenci
Po ukončení insolvence není možné vymáhat staré dluhy exekučně a dlužník má právo na zastavení exekuce ohledně těchto dluhů.
Dlužníci v insolvenci. Jak zjistím, že je někdo v insolvenci?
Veškeré informace ohledně insolvenčních řízení jsou veřejně dostupné. Zahájení řízení, stejně jako aktuální stav insolvence, lze zjistit v insolvenčním rejstříku. V rejstříku jsou současně zveřejněny veškeré dokumenty týkající se insolvence.
Insolvence a podnikání
Insolvenční zákon podnikání nezakazuje. Zahájení podnikání během insolvence (oddlužení) dlužníkovi nic nebrání. Pokud splní podmínky stanovené právní úpravou (živnostenský zákon, případně jiné speciální zákony upravující podnikatelskou činnost) může dlužník podnikat bez ohledu na probíhající insolvenční řízení. Zahájení podnikání je však potřeba oznámit insolvenčnímu správci.
Insolvence vs. exekuce, jaký je rozdíl mezi insolvencí a exekucí?
Exekuce je soudem nařízené splacení dluhů. Jedná se o státem povolený způsob vymáhaní dluhů. Základní rozdíl mezi exekucí a insolvencí spočívá v tom, že cílem exekuce je uspokojit zásadně pohledávku jednoho věřitele. Zatímco u insolvenčního řízení jde o to, vyřešit vztahy dlužníka se všemi jeho věřiteli.
Potřebujete poradit? V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat.
Zajímají vás poskytované právní služby?
Máte dotazy k poskytování právních služeb nebo hledáte právní pomoc?
Vyplňte všechny údaje a uveďte s čím vám můžu pomoct. Můžete mě kontaktovat i na tel. čísle +420 735 078 227
Potřebujete právní radu?
Naplánujme si schůzku.
Stačí když vyplníte kontaktní formulář. Vyplňte všechny údaje a jednoduše popište váš problém.
Advokátka
Zavolejte mi na