Vlastnické právo k nemovitosti lze na jinou osobu převést vícero způsoby, mezi jeden z nejčastějších patří darování nemovitosti. Jedná se o bezúplatný převod vlastnického práva, a tedy nemovitost darovací smlouvou převádíme bezplatně.
Co je potřeba k darování nemovitosti?
Tento dotaz se často řeší zejména při převodu nemovitostí v rodině, protože k darování nemovitosti dochází zejména mezi rodinnými příslušníky. Darování nemovitosti mezi rodinnými příslušníky je oblíbeným způsobem převodu nemovitosti v rodině kvůli osvobození darování v rodině od daně z příjmu.
Základem pro úspěšný převod vlastnického práva k nemovitosti darováním je kvalitně zpracovaná darovací smlouva. Darovací smlouva musí nutně obsahovat:
- označení dárce a obdarovaného
- přesná identifikace darované nemovitosti
- projev vůle dárce bezplatně převést nemovitost na obdarovaného a závazek obdarovaného přijmout nemovitost jako dar
- místo, den a podpis smluvních stran
Darovací smlouva může kromě výše uvedeného obsahovat i další ujednání a obsah je samozřejmě vhodné přizpůsobit konkrétním požadavkům smluvních stran.
Podpisy dárce i obdarovaného na darovací smlouvě musí být úředně ověřeny.
Návrh na vklad do katastru nemovitostí
Podpisem darovací smlouvy proces darování nemovitosti nekončí. Následně je nutné provést vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Návrh na vklad do katastru nemovitostí lze vyplnit přímo na webové stránce katastrálního úřadu, a to prostřednictvím interaktivního formuláře. Návrh na vklad lze následně zanést na katastrální úřad osobně, podat poštou, anebo podat v elektronické podobě. V případě podání návrhu na vklad elektronicky však musí být také vkladová listina, v tomto případě darovací smlouva, vytvořena v elektronické podobě či do elektronické podoby převedena. Převedení listinné podoby do podoby elektronické je možné jedině autorizovanou konverzí, kterou může zajistit například pobočka Czech POINT.
Daňové povinnosti spojené s darováním nemovitosti
S darováním nemovitosti je spojena povinnost obdarovaného odvést daň z příjmů. Toto neplatí při darování nemovitosti v rodině a pokud je nemovitost darována rodinnému příslušníku daň z příjmů se neplatí, neboť od daně z příjmu jsou osvobozeny dary:
- od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů
- od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou
Daň z nabytí nemovitosti a její zrušení
Od roku 2021 se už daň z nabytí nemovitých věcí (nemovitostí) neplatí a daňové přiznání nepodává, ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí došlo 26. 9. 2020. Daň z nabytí nemovitých věcí je zrušená i po daňové reformě, která proběhla v roce 2023.
Kdo platil daň z nabytí nemovitých věcí?
Daň z nabytí nemovitosti platil vždy nabyvatel nemovitosti. Jednalo se o jednorázovou daň, která se platila po získání nemovitosti.
Potřebujete darovat nemovitost?
Bezplatně Vám poskytnu vzor darovací smlouvy. Jedná se o základní a obecnou smlouvu. Darovací smlouvu pro Vás ráda upravím pro Vaše konkrétní potřeby.
V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat.
Zajímají vás poskytované právní služby?
Máte dotazy k poskytování právních služeb nebo hledáte právní pomoc?
Vyplňte všechny údaje a uveďte s čím vám můžu pomoct. Můžete mě kontaktovat i na tel. čísle +420 735 078 227
Potřebujete právní radu?
Naplánujme si schůzku.
Stačí když vyplníte kontaktní formulář. Vyplňte všechny údaje a jednoduše popište váš problém.
Advokátka
Zavolejte mi na